Ekonomi

Ticaret Bakanlığı, “Dış Ticaret Beklenti Anketi”ni yayınladı

Ticaret Bakanlığı’nın bu yılın ilk çeyreğine ilişkin ihracat beklenti endeksi bir önceki çeyreğe göre 12,1 puan azalarak 96 oldu. İthalat beklenti endeksi ise 12,4 puan artarak 126,1 oldu.

Ticaret Bakanlığı, 2023 yılı ilk çeyreği Dış Ticaret Beklenti Anketi’ni açıkladı.

Buna göre, ihracat beklenti endeksi bu dönemde bir önceki çeyreğe göre 12,1 puan azaldı. Geçen yılın dördüncü çeyreğinde 108,1 olan endeks, bu yılın ilk çeyreğinde 96’ya geriledi. Geçen yılın aynı dönemine göre endeks 19,8 puan geriledi.

Önümüzdeki 3 aya ilişkin ihracat beklentisi, ihracat sipariş beklentisi, mevcut kayıtlı ihracat sipariş düzeyi ve son 3 aylık ihracat sipariş düzeyine ilişkin değerlendirmeler endeksi azalan yönde etkiledi.

Beklenti endeksini içe aktar

Bu yılın ilk çeyreğine ilişkin ithalat beklenti endeksi ise bir önceki yılın son çeyreğine göre ???????12,4 puan artarak 126,1 oldu. Endeks geçen yılın aynı dönemine göre 7,3 puan arttı.

Önümüzdeki 3 aya ilişkin ithalat beklenti endeksi, önümüzdeki 3 aya ilişkin ithalat birim fiyat beklentisi ve son 3 aya ilişkin ithalat sipariş düzeyi sorusuna ilişkin değerlendirmeler artarken, düşüşte mevcut kayıtlı ithalat sipariş düzeyi sorusu etkili oldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu