Haber

Temmuz’da Yemen’de 2.815 Mayın ve Patlamamış Mühimmat Temizlendi

Temmuz ayında Yemen’de 2 bin 815 mayın ve patlamamış mühimmatın temizlendiği bildirildi.

Suudi Arabistan’ın Yemen’de başlattığı “Mayın Temizleme Projesi” (MASAM), Temmuz ayındaki faaliyetlerine ilişkin bir rapor yayınladı.

Raporda, İran destekli Husilerin yerleşim birimlerine ve yollara döşediği mayın ve mühimmatları imha etme çalışmalarının sürdüğü belirtildi.

Temmuz ayında (28’ine kadar) Yemen’in çeşitli bölgelerinde yaklaşık 750 bin metrekarelik arazinin tarandığının kaydedildiği raporda, 2 bin 374 patlamamış mühimmat ve 441 tanksavar mayınının imha edildiği belirtildi.

Yemen’de iç savaş ve mayınlar

Yemen’de İran destekli Husiler, Eylül 2014’ten bu yana başkent Sana’nın ve bazı bölgelerin kontrolünü elinde tutuyor. Suudi Arabistan liderliğindeki koalisyon güçleri, Mart 2015’ten bu yana Husilere karşı Yemen hükümetini destekliyor.

Yemen hükümeti ve insan hakları örgütlerinin raporlarına göre Husiler, iç savaşın başladığı 2014 yılından bu yana ülke genelinde yaklaşık 2 milyona yakın mayın döşedi. Söz konusu mayınlar binlerce sivilin ölümüne veya yaralanmasına neden oldu.

İnsan hakları örgütlerinin değerlendirmelerine göre Yemen’de çoğunluğu kadın ve çocuklar olmak üzere 8 binden fazla “mayın kurbanı” bulunuyor.

MASAM’ın haziran ayında yayınladığı raporda, projenin hayata geçtiği 2018 yılından bu yana Yemen’de toplam 405 bin 818 mayın ve mühimmatın temizlendiği belirtildi.

uzunderehaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu